Zase jsi tu nechal ty fusekle!
To, že většina chlapů nechává ponožky či jiný kus oděvu někde válet, je pro většinu žen známým faktem. Ale na takové ponožce se dá hezky demonstrovat to, jak máme na výběr. Jak se vlastně k takové ponožce chovat? Nebo k analogickým věcem…
Myslím, že ženám běžně naskakují vzorce jako: „Já tady uklízím a on to tady pohazuje.“ „Zase jsem tady za uklízečku.“ „Mělo by být uklizeno a on mi to kazí.“ Nebo ještě mnoho jiných podobných vět.
Některá to pomyslí, naštve se, udělá to a spolkne to. Věřím tomu, že některá vezme tu ponožku a jde ji omlátit mužovi o hlavu. Ať už slovně nebo fyzicky.
Ale zkuste se na to podívat z jeho úhlu pohledu. Přišel z práce, odložil oblečení, ponožky byly nepohodlné, tak je prostě sundal. Hlava plná myšlenek, tak je prostě sundal tam, kde zrovna stál, když si uvědomil, že je mu v nich nepříjemně. A protože je hlava plná myšlenek, jsou takové položené ponožky cosi naprosto bezvýznamného v úvahách… nevím, například o vnitropolitické situaci v Bangladeši, nebo třeba o tom, jak rodině zaplatit dovolenou, těžko říct. Ale je dost pravděpodobné, že na ponožky nemyslel. Takže odešel, ponožek si nevšiml a zůstaly zapomenuty ležet vedle gauče. Manželka mu to posléze vyčte, nejlépe opakovaně, aby na to nezapomínal. A čím víc ho s tím otravuje (rozumějte s takovými přízemními věcmi), tím spíš on to bude dělat. Protože když ona si na sebe dobrovolně vzala zodpovědnost za to, kde leží ponožky, tak proč jí to nenechat, že?
Jestli myslíte, že se to u nás doma neděje, tak děje. I u nás občas leží ponožky bez povšimnutí. Ale já vím, že i takové zmačkané ponožky si můžu vybrat. Tak co teda s ní dělám? Teď už je to miniaturně krátká úvaha, ale samozřejmě mě stála nějakou dobu trénování. 🙂
Rozebereme si tedy situaci ohledně ponožek. Tak první úvaha by měla být o tom, proč, že by měly být jinde. Pokud mi naskočí věta „MĚLO BY být uklizeno“ nebo nějaká jiná podobná, dost určitě se nejedná o můj vlastní pocit, ale o gramodesku. O něco, co mi někdo nahrál kdysi kdesi a já si to pro sebe pořád papouškuju. Že to byla skutečně gramodeska, poznáte podle toho, že když ji poslechnete, máte sice uklizeno, ale nemáte tu spokojenost. Nejste v souladu se svým pocitem, jednala jste z vnějšího popudu, ačkoliv byl kdysi nasunut do Vaší hlavy. Takže krok číslo jedna, rozlišit gramodesky a neúprosně zahodit.
Krok číslo dva – odfiltrování domněnek. Pozor, může jich být více a můžou být i navrstvené na sobě. Tedy Vy se můžete DOMNÍVAT (protože nic jiného to není), že on to tam položil, protože očekává, že to po něm uklidíte. Nebo se můžete DOMNÍVAT, že mu to nestojí za tu námahu. Nebo se můžete DOMNÍVAT, že nestojí o uklizený byt. Nebo (abych to ztížila), se můžete DOMNÍVAT, že on se DOMNÍVÁ, že vy jste tam jen kvůli uklízení a vaření. Variant je samozřejmě ještě mnoho. Ale všechny beze zbytku, jsou dosazenou konstrukcí Vašeho mozku. Zbytečnou. Víte jaká jen totiž realita? On prostě a jen položil ponožky.
Krok číslo tři – uvědomit si své vlastní pocity. Klidně se chvilku zastavit, dát si čas a procítit, co vlastně chci udělat. Vadí mi tam ty ponožky nebo nevadí? Pokud Vám vadí, ohněte se a seberte je. Uděláte tím vlastně to samé, co byste udělali před krokem jedna, kdybyste poslechla tu gramodesku. Výsledek je stejný, uklizené ponožky. Ale rozdíl je ten pocit. V tomto kroku budete totiž schopná ty ponožky zvednout bez naštvanosti, bez pocitu, že jste pro někoho uklízečkou. Jen a prostě odstraníte to, co Vám vadí. A pokud Vám zas tak nevadí? Prostě je překročte. Buď je uklidíte Vy, až Vám vadit začnou, nebo je uklidí partner, až začnou vadit jemu.
Krok číslo čtyři – začít postupně pracovat na komunikaci. Pokud Vám pohozené ponožky vadí opakovaně, řešit to konstruktivním rozhovorem jako o čemkoliv jiném. Neprskat emoce, prostě oznámit, že Vám je příjemněji v uklizeném a požádat o pomoc s udržením pořádku.
Pokuste se udržet pořadí kroků. Pokud totiž neprojdete ty první tři kroky, tak krok číslo čtyři zvládnout bez emocí je opravdu obtížné a pravděpodobně nebude mít až zas takovou účinnost.
Až tohle zvládnete, gratuluji, vyhrála jste nad ponožkami. 🙂
A napište mi na mail, jestli Vám tenhle článek v něčem pomohl. Budu moc ráda
Tahák pro denní potřebu:
- Odfiltrovat gramodesky
- Odfiltrovat domněnky
- Uvědomit si vlastní pocity a jednat podle nich
- Zlepšit komunikaci o dané věci – věcně a bez emocí
A pokud byste chtěli pracovat ještě hlouběji a intenzivněji na svých pocitech a prožitcích jako ženy, ZDE se můžete přihlásit na krásny prožitkový seminář Sedm bohyní.