Jaký je ve Vašem životě ten nejdůležitější člověk?
Pojmeme dnešní článek trochu jako cvičení. Vezměte papír a tužku. A teď se chvilku zamyslete, nejlépe se zavřenýma očima a napište jednoho člověka. Toho, který je ve Vašem životě ten nejdůležitější.
Máte? Tak si papír otočte popsaným dolů nebo ho dejte stranou, zkrátka se mu teď nevěnujte a čtěte dál.
Koho jste napsali? Své dítě? Partnera? Rodiče? Někoho dalšího?
Většina maminek, pokud vím, má tendenci napsat své dítě nebo své děti. Ale takhle by to nemělo být postavené. Ne nadarmo hlásí v letadle, že si má vzít nejdřív kyslíkovou masku dospělý a až pak jí nasadit dítěti. To opatření je takové proto, že když se dospělý nejdřív postará o dítě a pak omdlí, dítě bez něj stejně nepřežije. Ale tohle právě neplatí jen v letadle. Tohle platí v celém životě.
Pokud je pro Vás ten nejdůležitější člověk na světě kdokoliv jiný než Vy sami, je někde chyba. Není to nic proti Vám, jen je potřeba tu chybku najít a pracovat s ní. A to můžete zase jenom Vy.
Teď si třeba říkáte, že co to píšu za hrůzy. Jak můžu tvrdit, že Vy jste důležitější než Vaše děti. Co jsem to za sobce… Napadlo Vás to?
Byli a jsme vychováváni tak, že máme myslet na ostatní, nemáme být sobečtí, obětovat se je správné. Ale není to tak. Nebo já jsem o tom alespoň přesvědčená. Jsem přesvědčená o tom, že to nejlepší řešení pro Vás je také to nejlepší řešení pro všechny ostatní.
Povím Vám teď dva příběhy a postoje. Jeden mé kamarádky a jeden můj. Porovnejte si je sami.
Mám jednu kamarádku a ta má manžela a dvě děti. Jsou pro ni všechno. Dokud měla jedno dítě, bylo to dobré. Věnovala se holčičce na maximum, četla, zpívala, hrála si do roztrhání těla. Ve zbylé trošce času se věnovala manželovi. To ještě šlo. Jenže pak se jí narodil i synek. A najednou se požadavky na “věnování se do roztrhání těla” zdvojnásobily. Po několika měsících zběsilé snahy vyhovět všem už musela sáhnout po tak drsných metodách, jako “učení usínat”, tím myslím nechat vybrečet tak dlouho, dokud dítě neusne vysílením. A já se jí nedivím. Musela to udělat v rámci zachránění sama sebe. Aby neublížila sobě nebo jim. Už prostě nemohla dál. Neudělala to proto, že by byla “zlá” matka, vůbec není. Naopak se snaží být tou nejlepší mámou. Ten problém je, že staví na první místo někoho jiného než sebe a tím pádem si není jistá svými vlastními hranicemi.
A teď jak to mám já… Také mám manžela a tři báječné děti. Všechny je miluji. Ale ten nejdůležitější člověk pro mě jsem JÁ. Vůbec to neznamená, že bych se jim nevěnovala nebo že bych pro ně nic nedělala. Naopak. Kdo mě zná, tak ví, že běda tomu, kdo by chtěl sáhnout na mé děti. A také ví, že je nenechávám plakat, že se jim věnuji dost a dělám pro ně dost. Rozdíl je v tom, že pokud jsem si vědoma své vlastní hodnoty, pak nemám problém s tím si stanovit, kde jsou mé hranice. Jistě, někdy je to náročné, prostě provoz se třemi dětmi vyžaduje určité množství práce a času, to je jasné. Ale vždy jsem si vědoma sama sebe a nezapomínám na své hranice. A proto nepotřebuji nic nechat dojít do takové krajnosti, abych musela sáhnout po “vyřvávacích” metodách. Pak se můžu domluvit s dětmi jako například v článku o tom, jak se Prokop nechtěl mýt. Když si ho přečtete, ta má hranice tam byla jasně vymezena a dítě jí bez problémů respektovalo. Nesnažilo se mě tlačit za ní, protože ví, že to nefunguje. Zároveň cítí, že také nechce, abych tlačila já jeho, takže to nedělá ani mě. Všechno pak funguje. Pak spolu žijí dvě nebo víc (v našem případě pět) jednotek v symbióze, protože se navzájem netlačí někam, kde by jim bylo nepříjemně.
Cítíte tam ten rozdíl?
Tak a teď si otočte svůj papírek. Zhodnoťte znovu to, co je tam napsáno a napište si, že ten nejdůležitější člověk pro Vás jste Vy. A napište to znovu: “Ten nejdůležitější člověk v mém životě jsem JÁ.” A ještě znovu. A napište to tolikrát, kolikrát to bude potřeba, aby se Vám to skutečně dostalo do krve… 🙂
Vpravo si můžete zdarma stáhnout 14 bodů k tomu, jak vychovat šťastné dítě a přitom zůstat v pohodě.
Můj program Šťastné dítě, spokojený rodič, ve kterém vás podrobně provedu přirozeným rodičovstvím a jak jej propojit se životem v moderní společnosti, si můžete objednat ZDE.