Jak úspěšně podpořit kojení
V minulém článku jste se dočetli pár prvních, povzbuzujících informací o kojení. Povzbuzujících pro to, že ženy jsou stvořeny k tomu, aby dokázaly plně uspokojit, tudíž i nakojit, své potomky. Věřím, že pokud se ženám dostane dostatečné podpory a nejsou přímo konfrontovány s nesprávnými informacemi, které blokují přirozenou intuici a chování, kojení mohou opravdu dobře zvládnout. Jenže, ne vždy máme takové štěstí, že naše okolí je podpůrné a také přísun informací, které se na ženy valí, nejsou moc povzbudivé. Také už se nemáme od koho učit, rodiny se rozmělnily, to, co naše babičky mohly okoukat od starších generací, my už nevidíme a tak je úspěšné kojení často považováno spíše za dar, než za „normálno“. A není se čemu divit, vždyť i Baby Friendly porodnice, které by měly podporovat deset kroků k úspěšnému kojení, mají doporučení Světové zdravotnické organizace (WHO) a Laktačních lig doslova na háku.
Existují však věci, které ženám počátek kojení velmi usnadní. Od pozitivních zpráv a vzorů z rodiny a okolí, přes samotný průběh porodu a prvních chvilek s dítětem. Vždyť pokud nenatrefíte na odborné informace, jen těžko se dozvíte, že umělý oxytocin děťátko příliš vyčerpává, protože silné stahy dělohy jsou pro něj hůře zpracovatelné. Že epidurální analgezie tlumí miminku dechová centra a děti pak bývají ospalejší, mají „pomalý rozjezd“. Že odloučení novorozeňat hned po porodu kvůli prvním vyšetřením je unaví tak, že často samým pláčem usnou, že zabalené miminko do zavinovačky se těžko přisaje tak, jak by samo potřebovalo.
Jak si můžete pomoci ke zdárnému startu kojení?
Vyhledávejte pozitivní informace a příběhy. Je moc milé, a podle výsledků i prospěšné, navštěvovat podpůrné kojící skupiny. Bývají pořádány zdarma, jedná se o setkávání kojících žen, kde můžete otevřít jakékoliv téma co se kojení a mateřství týče.
Porod bez medikací, v tempu, které si řídí žena a dítě samy, v prostředí, které ženu respektuje, které se řídí doporučením WHO (http://unipa.cz/images/Unipa/pece%20o%20matku.pdf; http://unipa.cz/images/Unipa/pece%20u%20porodu.pdf) je neuvěřitelně velký dárek, který si můžete pro snadný start kojení věnovat.
Zjistilo se, že porod, který žena vnímá jako jí samotnou vedený, je pro ženu velmi posilující zkušenost. Bezmoc, manipulace, příkazy, nebo i laskavě myšlená doporučení, která jsou s rozporem přáním ženy, působí na psychiku velmi silně a úspěšný nástup kojení reálně ohrožují. Sebevědomí ženy přímo koresponduje s úspěšným zahájením kojení. Ať už je porod dokončen kdekoli a jakkoli, žena by se měla cítit nejen všeho účastna, ale jako ta, která o průběhu procesu rozhoduje.
Dopřejte miminku svou náruč. Ihned po narození si jej přiviňte nahé na své nahé tělo, nechte jej, ať si samo najde a uchopí prs. Všechna vyšetření počkají minimálně dvě hodiny, nerušme děti od jejich jistoty, na kterou se mohou v novém světě spolehnout. Od jistoty, že mají kolem sebe měkké teplo matčina těla, slyší známý tlukot jejího srdce a mohou použít to, co mají po generace naučeno- instinkty savce.
A vy, milé ženy, se nechte opečovat. Pokud to jen trochu jde, přehoďte péči o domácnost i starší děti na své blízké. První týdny slouží k poznání se s vaším novým dítětem a to vyžaduje čas a pozornost. Ne každý má podporu ve své rodině. Když se žena v šestinedělí
cítí vyčerpaně, nemá čas na odpočinek, dobře se najíst, hůře se jí i pečuje a naslouchá. Mnoho žen končí s kojením právě v těchto chvílích, protože nemají nikoho, kdo by jim ulevil.
Kojte tak, jak si miminko řekne. Tak dlouho, jak bude chtít. První dny se vám možná bude zdát, že je děťátko na prsu stále. Možná to i tak bude Miminko si už ve vašem lůně cucalo prstíčky a trénovalo sání. I nyní je sání bude nejen sytit, ale také uklidňovat a ujišťovat o tom, že jsou v bezpečí. Zde je velmi důležité zapomenout na kojení po doporučovaných x hodinách! Na kojení, které má trvat tolik a tolik minut! A také na dudlík. Děťátku, kterému je prs nabízen po pravidelně určených intervalech, můžeme nejen rozhodit biorytmus, ale také ho můžeme vystavovat hladu. To platí i při omezovaném kojení radami typu: 10 min z jednoho, 10 z druhého. Toto je třeba naprosto nedostatečný čas pro to, aby se miminko dobře nasytilo. Je úplně normální, že děťátko pije na etapy. I my dospělí jíme po chodech (polévka, hlavní jídlo, desert). Dudlík způsobuje to, že se miminko nehlásí o jídlo tehdy, když pociťuje první hlad. U kojení bývá pak velmi nervózní, často se „vzteká“, protože je již tak hladové a přetažené, že nemá trpělivost na zbyt. Dudlík má také jinou techniku sání, než je u prsu, což miminka velmi mate a nemusí se přichytávat takovým způsobem, aby si zajistila dostatečný přísun mléka, nepolykala vzduch a nemasakrovala například bradavku. Používání dudlíku také snižuje tvorbu mléka, protože u kojení platí pravidlo- na poptávku reaguje i nabídka.
Moc přeji všem ženám, aby měly vedle sebe někoho, kdo jim bude oporou. Aby věděly a zažívaly, že to ony jsou ty, které sobě a svému dítěti rozumí nejlépe. A aby byly respektovány všemi, se kterými přijdou do styku.
S úctou, Anna Procházková