Jak uřídit domácnost v klidu

Uřídit domácnost s dětmi je oříšek. Ještě větší oříšek je to ale udělat tak, aby to bylo s respektem ke všem zúčastněným. A když řeknu, že to jde udělat tak, aby se mamince ulevilo, dítě pracovalo s chutí a nikdo ho nemusel honit, připomínat, urgovat a ještě bez křičení a s úsměvem… věříte mi? 🙂

Při zavření škol u nás doma atmosféra zhoustla natolik, že už jsem s tím musela něco udělat. Pokusila jsem se tedy zavést klasický rozpis prací. Jenže hlavní nevýhodou takového rozpisu je, že já sama z něj mám kopřivku a jsem první, kdo se k němu nechce přiblížit. Tedy to nebyla správná cesta. Po několika týdnech zkoušení jsem systém vychytala tak, aby mi nedělal žádné problémy a bral v potaz vše, co hlásám na svých seminářích. Tedy pohodu a respekt ke všem zúčastněným osobám (ano, i k dětem 🙂 ). Ještě ten systém má jako bonus dlouhodobý efekt a učí děti opravdové zodpovědnosti.

 

Jak to funguje?
Uvědomila jsem si totiž, že je několik překážek, proč děti s domácími pracemi nepomáhají. A ty jsem prostě odstranila. Ta první je, že děti si často ani neuvědomují, že se nějaké domácí práce konají. Prostě maminka prosviští bytem a je hotovo. Ani si kolikrát nevšimnou, že maminka potřebovala s něčím pomoct. Druhá taková překážka je, že dětem delegujeme úkoly ve chvíli, kdy se to hodí nám. Co já vím, co mají v té chvíli v hlavě. Pak na to často zapomenou. Třetí taková je to, že děti jsou v našem světě naučeny fungovat za odměny, eventuálně pod pohrůžkou trestu. Prostě fungují na motivaci zvnějšku. U nás doma tedy ne a tak do nového systému zapluly hladce. A ještě pár takových překážek bychom určitě našli.

Domácí tabule Family Flow s popisem jak ji používat
Domácí tabule Family Flow – návod k použití


Systém tedy spočívá v tom, že se sejdeme všichni v jeden okamžik (asi tak na 2 minuty, víc to nezabere). Vyrobila jsem za tím účelem takovou speciálně rozvrženou tabuli (říkám jí Domácí tabule Family Flow). Řekneme si a na tabuli označíme, co je potřeba udělat. A pak si prostě každý vezme práci, kterou dokáže a chce vykonat a tu si přiřadí. A když jí udělá, přesune jí do kolonky Děkuji. Zní to až absurdně jednoduše, že? A opravdu je. Sepsala jsem k tomu metodiku, jak se systémem domácí tabule Family Flow zacházet, aby to hladce fungovalo. Včetně takových chytáků jako co dělat, když si děti úkoly brát nechtějí a další trable, které mohou nastat.

 

Co ta tabule způsobila?
Ta tabule způsobila jednu hlavní věc… způsobila doma klid. Nepřestanu jí za to vzdávat díky. Protože každý ví, co má udělat a nemá problém to udělat. A způsobila i to, že děti chápou, že chod domácnosti obnáší poměrně velké množství činností, které je potřeba zvládnout. A rychle pochopily, že když to všechno rychle zvládnou, tak je najednou prostor pro společné činnosti. A mě přinesla pohodu, protože se na ní kouknu a říkám si: “Uf, tohle všechno už jsme dneska zvládli… tak to můžeme klidně jít ven.”.


Petro, ty máš ale jiné děti
Už jsem slyšela mnohokrát, že to funguje, protože mám jiné děti. Mé děti jsou úžasné, možná jsou trošku specifické, koneckonců mají za matku mě. 🙂 Ale to, že domácí tabule funguje, to s tím nesouvisí. Kvůli tomuhle argumentu jsem nechala systém vyzkoušet několik dalších rodin ještě než jsme jej začali prodávat. Dobrá zpráva je, že fungoval všude. A ten důvod toho kouzla?
Všechny děti jsou úžasné, všechny děti milují své rodiče a všechny děti rády pomáhají tam, kde je to smysluplné. Jen je potřeba jim to věřit a v tom duchu s nimi pracovat. 🙂

 

Více informací k domácí tabuli Family Flow najdete ZDE.

Napsat komentář