Jak na první kojení prakticky
O tom, jakými způsoby si usnadnit klidné začátky kojení, jsem psala v předchozích dvou článcích (ZDE a ZDE). Jak má první kojení, přisátí miminka a pití vypadat, si povíme dnes.
Pokud bude miminku dopřán čas a prostor, aby si k prsu dolezlo samo, podle svého si uchopilo dvorec z bradavkou a začalo sát, máte téměř 100% jistotu, že se naučilo správně přisát.
Co to ale znamená dostatečný čas a prostor v praxi a jak poznáme, že je miminko správně přisáté? Tak, jako my jsme jiní, tak i děti se rodí jedinečné. Jediné, co mají jako všechna mláďata stejné, je soubor reflexů a intuitivního chování, které jim pomáhají přežít. Jakou rychlostí se však doplazí k prsu, kdy vůbec o prs budou mít zájem, je však velmi individuální. Obecné pravidlo zní, že by se dítě k prsu mělo přisát do první půl hodiny po porodu. Pokud je však dítě v nepřerušeném kůže na kůži kontaktu s vámi, prodlužuje dle potřeby miminka. Průměrný čas tzv. breastcrawl (označení pro samostatný posun děťátka k prsu matky) je asi 55 minut.
Přiznávám se, že já to však nikdy nevydržela. Čapla jsem miminko a tiskla ho na prsa, pusinkovala a nasávala, jak nádherně voní. A když se mi zdálo, že hledá, přiložila jsem ho k prsu tak, aby se samo přisálo a uvelebili tak, jak potřebuje. Prvorozená dcera mi tedy byla po dlouhých hodinách odloučení doslova na prs nasazena, no, moc nám to kojení ze začátku nešlo. Nejlepší je, když vy i dítě jste nahé a nic mu nebrání v pohybu. Kožní receptory novorozence jsou velmi citlivé, aktivizují děťátko k akci, budí jeho reflexi. Když jste nazí, může se miminko ručkama opřít a nožkama odrazit tak, že se opravdu dobře a pohodlně přicucne. I Vám by měla být pozice pohodlná. Pro první kojení většinou ženy volí polosed bližší spíše lehu, avšak tak, aby na své děťátko dobře viděly a mohly mu hledět na tvář, do očí. Gravitace tlačí tělo miminka k tomu vašemu, takže není potřeba jej nijak moc držet. Většinou to totiž dítě rozptyluje a kope nožkama, přemíra těsného tisku na zádech a zejména za hlavičkou dráždí jeho reflexivní body. Vaše volné ruce pak mohou miminko laskat, hladit, povzbudit do pití, když by bylo třeba. Děťátko se velmi snadno přisává, tato poloha vyhovuje i malým dětem s drobnou pusinkou, bradičkou, nedonošeňátkům. Podobnou polohou je i poloha boční, ale to pouze co se týče přístupu prsu v oblasti obličeje miminka.
V detailu to vypadá tak, že bříško miminka je v těsném kontaktu s tím vaším. Ústa má doširoka otevřené, vyplazuje jazyk a otáčí hlavičkou za strany na stranu. Může si olizovat pěstičky, na kterých ulpěl pach plodové vody, jež je stejný, jako vůně prsů matky. Takto se miminko přisaje/ je přiloženo k prsu. Hlavičku má lehce zakloněnou, rty ohrnuté směrem ven. Brada je zanořena do prsu, spodní ret uchopil co nejvíce bradavky i dvorce. Čím více má dítě prsu v ústech, tím lépe. Ucho dítěte s ramenem (a kyčlí) bývá v takovém případě v jedné rovině. Prs nemusíte nikterak přidržovat. Pokud chcete, je příliš „těžký“, je vám to příjemnější, podepřete jej celou dlaní s palcem uloženým vysoko nad dvorcem (spíše v poloze boční, v sedě, v leže…). Může se Vám zdát, že bradavku miminko jen olizuje, mazlí se, chvilku saje, odpočívá a to stále dokolečka. Všechny tyto fáze učení se kojení jsou velmi důležité a jsou v pořádku. První kojení končí tehdy, kdy dítě samo pustí bradavku. Obvykle je tomu do 180- ti minut po porodu, kdy děti už nevydrží být déle bdělé a usínají prvním spánkem.
Prs miminku nabízíme kdykoli máme pocit, že by se dítěti mohl hodit. Mléko slouží nejen na krmení. Hasí žízeň, sání z prsu uklidňuje, navozuje pocit bezpečí, jistoty. Zvláště ve večerních hodinách se vám může zdát, že chce miminko pít téměř nonstop. A opravdu tomu tak může být. Děti bývají unavené a u prsu se uklidňují. Pokud toužíte po volných rukách, sáhněte po šátku na nošení dětí, obvykle tato blízká přítomnost miminku stačí, aby se uklidnilo a spočinulo.
V některých publikacích se dočtete, jak dlouho a v jakých intervalech je dobré kojit. Veškerá tato pravidla jsou však v rozporu s tím, aby dítě dlouhodobě prospívalo a kojení se obešlo bez problémů. Některé děti jsou najedeny rychle, vypijí prs a už druhý nepotřebují. Jiným to trvá dlouho, klidně 30, 40 minut a žádají oba. Mezi tím střídavě usínají a zase s budí. Jedí spíš tak po chodech, jako jsme zvyklí my dospělí- polévka, hlavní jídlo, zákusek… Pokud bychom omezovali čas strávený na prsu, nemusí dítěti vypité mléko stačit, poklesne i jeho tvorba- protože mléko se produkuje podle poptávky dítěte. Jednou mi někdo řekl, že v šestinedělí je všechno možné. Často jsem na tuto větu vzpomínala, když má třetirozená vyžadovala téměř celodenní kojení. I toto období však přešlo, naučila se svému režimu a koncem šestinedělí jsem již mohla říct, že se kojí přibližně po dvou hodinách s občasným podudáváním mezi. Zlatý šátek, nedokážu si představit, že bych bez něj mohla fungovat, obstarat starší děti, domácnost i sebe.
Pokud vám to bude vyhovovat, vřele doporučuji naučit se kojit v leže na boku. Přesto, že je tato poloha doporučována již na první kojení v porodnicích, není tomu dobře. Většině matek se vleže kojí opravdu dobře, pohodlně a se správným přisátím miminka až několikátý den/ týden, kdy už mají kojení více „v rukách“. Trvalo mi to vždy tak 14 dní, než jsem cítila, že je to tak, jak má být. Žena bývá při této poloze lehce prohnutá v zádech, aby prs byl dobře přístupný, břichem se dotýká bříška miminka, které je natočeno k jejímu tělu tak, že jej těsně kopíruje. Ouško i rameno (kyčel) dítěte by měly být v jedné rovině. Je dobré podložit hlavu (ne podpírat vysoce zdviženou) rukou, anebo polštářem. Pokaždé se mi velmi ulevilo, když jsem si zautomatizovala tuto polohu. Znamenalo to, že jsem mohla v noci spát o mnoho více, protože miminku, které oddychovalo pod mou peřinou, stačilo nabídnout jeden či druhý prs.
To, že miminko pije, poznáte snadno. Nejen, že tok mléka v prsu většina žen cítí, ale i na miminku je vidět, když polyká. Což dokonce můžeme i slyšet a doporučuji se na to první dny soustředit, abyste poznala, že a jakým způsobem dítě pije již od pohledu.
První chvíle s dětmi si pamatuji velmi živě i po mnoha letech. A první kojení k tomu patří též. Pokaždé to bylo jiné, zase a znovu jsem se učila. Mám pocit, že zde lze použít více než kde jinde pořekadlo, že: „Žádný učený z nebe nespadl“. Kéž je vaše seznamování plné radosti, lásky, něhy a vzájemného porozumění.
S úctou, Anna Procházková
Zároveň si vás dovoluji pozvat na online seminář zdarma na téma KOJENÍ, na který se můžete registrovat ZDE.