Vánoční vzdělávací inspirace na poslední chvíli

Family Flow / Blog / Vánoční vzdělávací inspirace na poslední chvíli

Vzdělávací inspirace na poslední chvíli

dreamstime_s_46522921Když se mi narodila první dcera, snesla se na něj o vánocích doslova smšť dárků. Bylo to první dítě v rodině, takže všichni se jej snažili zahrnout “luxusem” a dopřát mu co nejvíce. Pod heslem “vánoce jsou pro děti” stromeček skoro nebyl vidět. Nu což, když jí bylo půl roku, v podstatě to celé prospala. Když jí byl rok a půl, taky vstřebala jenom část. A od té doby všem říkám: “Uberte, nic nekupujte, nebo jeden dárek.” Trošku se množství snížilo, ale stále toho bylo moc. Když jí bylo tři a půl, dostala koloběžku, kterou si moc přála. Dali jsme jí až na závěr večera jako poslední dárek. A výsledek? Dítě přehlcené množstvím dárků (i když jich bylo méně než v uplynulých 3 letech), když se konečně dostalo ke koloběžce, tak se rozplakalo. Už ty emoce nezvládlo.

Myslím si, že zavalujeme děti neúměrným množstvím věcí. Já také ráda udělám pod stromečkem radost, i když spontánně přes rok také ráda dávám dárky. Prostě jen tak.. Ale hlavně se snažím dělat radost tím, co má opravdu smysl a bude skutečně využíváno a ještě navíc to má třeba nějaký přesah. Prostě jsem zastánce smysluplných dárků namísto impulsivních nákupů kvůli slevě nebo dárků “jen tak, aby byl dárek”. A jedna z věcí, na kterých (přiznávám se otevřeně) neumím šetřit, je vzdělávání.

Takhle jsem pro naše děti objevila například 4 dobrodružné hry. Jedna z nich je jen “ťapací”, ale jedna je i se sčítáním a odečítáním do 6, jedna hra je na rozšiřování slovní zásoby a jedna, u které se musí vymýšlet slova tak, aby začínala i končila na konkrétní písmenko. Na slyšení hlásek, hraní si s jazykem, výborné.

Potom mě třeba velmi zaujala hra, kterou naše děti dostanou k vánocům až letos, takže ani nemůžu říct dopředu, jak je bude bavit. Ale snad ano, slyším na ní samou chválu. Jmenuje se Ypsilonie aneb Cesta do vyjmenované země. A ten přesah? Je to totiž hra ze samých vyjmenovaných slov. Když ji budete hrát se školákem, který už se má o vyjmenovaná slova zajímat, bude hra vlastně učením. Ale i když jí budete hrát s předškolákem, pokud už pozná nějaká písmenka, vlastně nevědomě nasává i to, jak se co píše.

Ještě jsem našla zajímavou hru Oeconomica, která simuluje podnikatelské prostředí včetně takových věcí, jakože když máte vyděláno, můžete podpořit libovolný třeba humanitární projekt. Zaujalo mě to, určitě ji jednou ozkoušíme. Ale ještě musím pár let počkat. Je totiž vhodná tak od dvanácti let.

Nebo třeba Logorelo, to nás taky moc baví. Synovi nešlo moc písmenko L. Umí ho sice vyslovit, ale dlouho ho nezařazoval do běžné řeči. Ale hrát karty a u toho říkat slova? To je přece brnkačka. 🙂

A pro dospělé?

Ani tam neumím šetřit na vzdělávání. Proto považuji za výborný dárek vzdělávací kurzy. Baví mě je i dávat, i je dostávat. Jenže někdy se hlídání neshání snadno a nebo se ani nechce nechávat dítě samotné, zvlášť když je malinké. A tak já osobně mám moc ráda novodobý trend online vzdělávání. Pokud se snažíte o příjemný život s dětmi a cítíte potřebu nasávat další informace, určitě je dobrým dárkem záznam devíti rozhovorů z uplynulého Kongresu pro rodiče. Pokud naopak cítíte, že Vám v životě s dětmi trošku drhne třeba komunikace a to společné vycházení není až tak pohodové, možná by Vám radost do rodiny udělal online kurz Nevýchovy, který lze také zakoupit jako dárek.

Dá se to ještě stihnout pod stromeček?

U online dárků je to jednoduché, ty můžete objednávat určitě až do pátku. U těch, které online nejsou… Když pošlete objednávku ještě do dnešní půlnoci (úterý 20.12.), zítra bych měla stihnout balíčky ještě zabalit a odeslat, pokud budou zaplacené online nebo na dobírku. Posílám kurýrní službou GLS, takže ve čtvrtek je budete mít.

 

Jak se zbavit pocitu viny?

“Dítě si ublížilo – je to moje vina!” “Přítel mě opustil – je to moje vina!” “Projekt se nepovedl – je to moje vina!”

Zlobivé dítě neexistuje

Zkušenostmi jsem dospěla k názoru, že zlobivé dítě skutečně neexistuje!

Nebreč, to nebolí

Co dělat s tím, když si dítě ublíží? Jak správně reagovat?

Napsat komentář