Recenze na ebook Šťastné dítě, spokojený rodič

Family Flow / Blog / Recenze na ebook Šťastné dítě, spokojený rodič

unnamed

Má věrná čtenářka Marie byla tak hodná a sepsala své dojmy z ebooku Šťastné dítě, spokojený rodič. Je mi velkou ctí zde tuto recenzi publikovat a ze srdce jí děkuji za práci, kterou si s tím dala. Tady tedy je:

Šťastné dítě, spokojený rodič. Anebo snad Šťastný rodič, spokojené dítě? Ať tak či tak, dle prvního obratu je pojmenovaná kniha paní Petry Janouškové a já jsem moc ráda, že jsem jí mohla číst.

Nejdříve to začalo tím, že jsem si přečetla knihu Koncept kontinua a hledala jsem způsob, jak co nejpřirozeněji přistupovat k výchově své první dcerky. Kniha mě velmi obohatila, ale v mé mysli vzniklo spoustu otázek na to “jak”? Jak uplatnit výchovné procesy a přirozené žití kmene v životě “naší civilizace”. Přeci jenom jsou tu jiné podmínky a to může leccos ovlivnit. Pak se mi dostala do rukou výše zmíněná kniha paní Janouškové, jejíž přízvisko bylo “…aneb Koncept kontinua v praxi”. Velmi mě to zaujalo a byla jsem zvědavá, zda najdu odpovědi na mé otázky:-).

A našla! Kniha je moc pěkně a srozumitelně napsaná a největší benefit spatřuji v tom, že autorka má vše, co popisuje, vyzkoušené a prověřené na svých dětech. Na jednu stranu jsem si přečetla o věcech a postojích, které už jen lehce dokreslily to, co jsem si myslela a začala v životě uplatňovat a na druhou stranu jsem dostala rozluštění dalších věcí, které v knize Koncept kontinua nebyly až tak úplně zřetelné a jasné.

Moc mě potěšilo, že jsou v knize zmiňovány přístupy k dětem, které mi připadají naprosto přirozené. Např. bezplenková metoda, spaní ve společné posteli, nošení děťátka u srdce v šátku, kojení, stravování až dle toho, jak dítě projeví zájem a pod… Velmi podrobně jsou zde také vysvětlovány principy přístupu k větším dětičkám. Osobně si myslím, že v dnešní společnosti, a je to dáno hodně výchovou, je určité povědomí, že děti jsou nesamostatné, je potřeba je hlídat a určovat směr, aby něco neprovedly, nebo si něco neprovedly… V mých očích jsou ale děti dokonalé a rozhodně nemají pud sebedestrukce. Potřebují věci zkoumat a zkoušet a v knize je krásně popsáno, jak jim být skvělými průvodci a jak jednoduše “zachránit” je i sebe:-).

Zaujala mě kapitola o tom, že podvědomí nezná NE, aneb jaké slovní fráze raději nepoužívat a co použít místo nich. Co v Konceptu kontinua nebylo, jsou CIVILIZAČNÍ PASTI. Autorka zde zmiňuje věci jako žehlička, bazén, léky, chemie a podobné a jak zařídit, aby děťátko hned od začátku vědělo, na co se tyto věci používají a na co naopak ne:-). Vysvětluje také jak dítě provést zkušeností se schody popř. se silnicí plné automobilů a potencionálního nebezpečí a v neposlední řadě se také rozepisuje o smyslu důslednosti a jejím dodržování.

Z knihy Koncept kontinua jsem si odnesla mylný dojem, že děti nepotřebují žádné hranice a že je mají přirozeně vrozené. Dlouho jsem nad tím přemýšlela a zkoušela jsem si představovat svojí dceru v různých situacích dnešní doby. Až v knize Šťastné dítě, spokojený rodič jsem se dozvěděla, že hranice a jejich stanovování je velmi důležité a pochopila jsem také proč. Najednou mi to začalo dávat smysl.

Na závěr bych dodala, že jsem moc ráda, že knihy ke mě přišly v tomto pořadí. Nejdříve Koncept kontinua a posléze Šťastné dítě, spokojený rodič. Můžu s klidným srdcem říci, že přízvisko …”aneb Koncept kontinua v praxi” je naprosto oprávněné a mě osobně kniha vysvětlila a urovnala pár důležitých myšlenek v hlavě. Autorce vděčím za to, že si to všechno nejdříve odžila a ověřila a pak o tom všem napsala své zkušenosti. Tím mě (a nejenom mě) hodně ulehčila práci a možnost správnějšího postoje k mé dcerce i mě samotné. Nejdůležitější uvědomění, které si z knihy odnáším je, že dítě je tvor rovnocenný a je potřeba k němu tak přistupovat. Je potřeba mu přenechat jeho zodpovědnost (úměrně k jeho věku) a věřit mu. Zdá se to jednoduché, ale v praxi a našich hlavách a nastaveních už to zas tak jednoduché není:-).

Děkuji.

Vpravo si můžete zdarma stáhnout 14 bodů k tomu, jak vychovat šťastné dítě a přitom zůstat v pohodě.

V aktuální verzi ebooku Šťastné dítě, spokojený rodič je toho rozepsáno víc. V nové verzi bude ještě víc. A hlavně připomínám, že kdo objedná ebook teď, bude mít v červnu novou verzi úplně zdarma. Takže rovnou teď objednejte ebook ZDE.

ebook Šťastné dítě, spokojený rodič
ebook Šťastné dítě, spokojený rodič

Jak se zbavit pocitu viny?

“Dítě si ublížilo – je to moje vina!” “Přítel mě opustil – je to moje vina!” “Projekt se nepovedl – je to moje vina!”

Zlobivé dítě neexistuje

Zkušenostmi jsem dospěla k názoru, že zlobivé dítě skutečně neexistuje!

Nebreč, to nebolí

Co dělat s tím, když si dítě ublíží? Jak správně reagovat?

Napsat komentář