Povinná výbava maminek

Family Flow / Blog / Povinná výbava maminek

Povinná výbava maminek

dreamstime_s_29098286Pro účely uspávání i jiného uklidnění dětí je většina maminek vybavena několika nástroji. Je to jakási povinná výbava, kterou by každá maminka měla mít. Tedy ona ji každá maminka (samozřejmě až na výjimky) má, ale často jí neumíme používat.

Tedy, co Vám může pomoci uspat nebo uklidnit dítě?

První součást povinné výbavy jsou prsa a mléko. Troufám si říct, že to je ten nejsilnější uklidňovák, který na většinu dětí působí přímo magicky. Proto, pokud kojíte, prostě kojte. Hoďte za hlavu všechny moudré rady o tom, že se má omezovat kojení a že dítě nesmí usínat u prsa. Vždyť si to představte. Spočinete v náručí milované osoby, v jejím teple a pod její ochranou a teplým nápojem se ukolíbáte do sladkého spánku. Zavřete oči a dejte té představě chviličku. Třeba si i vzpomenete, jaké to bylo u Vaší maminky. A chtěli byste tohle svým dětem dopřát nebo odepřít? Odepřít proč? Z nějakého principu? Je to samozřejmě hloupost.

Hned druhou součástí je Vaše náruč a tlukot Vašeho srdce. Tedy pokud potřebujete dítě uklidnit a zrovna nekojíte, směle vsaďte na tuto kombinaci. Ať už použijete šátek nebo prosté přivinutí, v náručí se prostě usíná nejlépe.

Třetí součástkou povinné výbavy maminky je houpání. Pokud předchozí součástku spojíte ještě s houpáním připomínajícím pohyb v bříšku, oj to je slast, to se to usíná. Kamarádka mi vyprávěla, že si jednou dopřála to, že se nechala od svého manžela pohoupat, jako kdyby byla v šátku. Zavřela oči a představila si, že je malinká a nechala se chvíli houpat ze strany na stranu. Prý by usnula taky, jak moc to bylo příjemné. Je pravda, že ta kamarádka je proti mě opravdu malinká. Vyzkoušela bych to taky, obávám se ale, že bych svému manželovi strhla záda. 🙂

Čtvrtou součástku povinné výbavy už používá jen někdo a je to škoda. Je to totiž velmi mocný nástroj. Je to hlas a ještě lépe řečeno zpěv. Chodili jsme do školy, byly jsme známkovaní z hudební výchovy a ze zpěvu a velká část lidí má pocit, že je zpívat neumí. Pak maminky dětem raději nezpívají. Ale jednak je to pouze v naší hlavě, zpívat umí každý. A jednak si dovolím použít jeden moudrý citát mé maminky (učitelky MŠ): “Nejlépe na světě vždycky zpívá maminka. I kdyby krákala jako vrána.” Je to tak, neexistuje žádné “neumím zpívat”. Žádná písnička z CD nenahradí maminčin hlas. Zvlášť, když ho spojíte s ostatními součástkami povinné výbavy. Mě se osvědčilo vybrat jednu písničku a tu zpívat často dokolečka už v těhotenství. I po narození fungovala na uspávání jako když se mávne kouzelným proutkem. Jiná písnička tolik ne, ale tahle jedna opravdu jako kouzlo.

Pátou součástkou je láska. Vím, že své dítě určitě milujete bez ohledu na to, jestli se zrovna vzteká nebo brečí nebo jestli jste se zrovna nevyspala. Je to bezpochyby to nejdražší, co na světě máte. Ale pro klidné usínání je důležité, aby to vědělo i Vaše dítě. Aby vždy usínalo obklopené láskou.

To je pět součástí povinné výbavy maminek. Jejich použití je neomezené. Nelze se jimi předávkovat. Užívejte je štědře k radosti své i radosti svých dětí. Pro dobré uspávání i klidné dny 🙂

 

S láskou

 

Petra

 

Jak se zbavit pocitu viny?

“Dítě si ublížilo – je to moje vina!” “Přítel mě opustil – je to moje vina!” “Projekt se nepovedl – je to moje vina!”

Zlobivé dítě neexistuje

Zkušenostmi jsem dospěla k názoru, že zlobivé dítě skutečně neexistuje!

Nebreč, to nebolí

Co dělat s tím, když si dítě ublíží? Jak správně reagovat?

Napsat komentář