Očkování – nikdo to za Vás nerozhodne

Family Flow / Blog / Očkování – nikdo to za Vás nerozhodne

Očkování – nikdo to za Vás nerozhodne

Injection in the hands of doctorMnoží se mi dotazy na můj postoj k očkování. Původně jsem do tohohle tématu nechtěla moc šťourat, protože jsou jiní, kteří se tomu věnují naplno a dělají to dobře. Takže tímhle článkem nechci šťourat do vosího hnízda diskusí o očkování, ale říct, jak to máme my a doplnit obrázek, jak je to tedy s těmi šťastnými dětmi. Já už jsem trochu naší situaci nastínila v Mojí domácí lékárničce, ale jen jako upřesnění výchozího stavu. Takže tedy…

Když jsem byla poprvé těhotná, zcela záměrně jsem tuhle problematiku odsunula. Řešila jsem látkové pleny, bezplenkovku, šátkování, Koncept kontinua, sbírala jsem informace jako divá. Proto když přede mnou někdo nadhodil téma očkování, zcela vědomě jsem řekla, že nemám na to, abych ještě řešila tuhle oblast. Dělalo se to tak, dělá, věřím lékařce, uvidíme. Ale mám ten život tak nějak zvláštně nastavený, všechno co udělám nebo neudělám, má pro mě okamžitě zpětnou vazbu, dostala jsem i tohle brzo zpátky. Klárka jako první dítě má naočkovanou v porodnici TBC a má 3 hexavakcíny. Po druhé hexe se začal objevovat exém, přestala se tak na týden otáčet, hodně spala, byla apatická. Paní doktorku jsem na to upozornila a paní doktorka mi řekla, že je to blbost a že je normální, že zapomněla otáčení, exém s tím vůbec nesouvisí. A naočkovala třetí hexu. Naštěstí se jen trochu zhoršil exém, nestalo se nic fatálního. Přesto jsem změnila pediatra, protože jsem nenašla shodu s touto paní doktorkou. Nový pan doktor si mě vyslechl, zeptal se na rodinnou anamnézu a pak prohlásil: „Vzhledem k tomu, že máte v úzké rodině epilepsii a roztroušenou sklerózu, obě neurologické nemoci, a tohle je závažný vedlejší účinek neurologického charakteru, paní doktorka to měla okamžitě hlásit a očkování řešit s imunologem.“ Po této zkušenosti se prohloubila moje nedůvěra ve zdravotnický systém a začala jsem problematiku očkování více studovat a už jsem žádnou vakcínu do svých dětí píchnout nenechala. Takže Klárka tím očkováním skončila, Prokop ani Thea nejsou očkovaní vůbec. Nikdy neříkej nikdy, ale teď žiju s tím, že to pro nás není potřeba.

Jenže… Udělat si definitivní názor na téma očkování mi zabralo asi tak 3 roky práce – sbírání informací, práce sama se sebou i s dětmi a manželem. Musela jsem získat důvěru v sebe, že si s některými nemocemi dokážu poradit i s přírodní léčbou a důvěru v život, že všechno tak nějak běží, jak běžet má. Došla jsem hlavou i pocitem asi k tomuhle: Pravděpodobnost, že dostane nemoc, na kterou se očkuje je nějaká (spíš malá) a ještě menší riziko, že bude smrtelná. Daleko větší riziko je při bydlení v Praze, že ho přejede auto, než že dostane třeba tetanus. A s tím rizikem žiju a připadá mi to normální, také proto, že mě s tím nikdo nestraší. Můj pocit z vakcíny je oproti tomu takový, že do svého dítěte vpravuji cizorodé látky na 100%. Nemusí to mít žádný fatální dopad, ale taky může. Bojím se toho, že bych sice možná uchránila své dítě třeba před spalničkami, ale za to bych mu mohla způsobit některou celoživotní komplikaci (alergii, atopický exém, autismus, hyperaktivitu, atd.). Protože nikdy nikdo neví, jak tělo zareaguje na složky vakcíny, a neví to ani lékař, přestože je na to studovaný. Začervenání v místě vpichu je jako uváděný vedlejší účinek směšné a závažnější a dlouhodobé účinky očkování, stejně jako interakci vakcín, nikdo moc nezkoumá, spíš popírá. A pokud zkoumá, tak výsledky raději nezveřejňuje.

Takže tolik můj postoj k očkování. Ale co se týká otázek, které zachytávám v některých diskusích a které mají zhruba následující znění: „Řekněte mi, jestli mám očkovat to a to a jak…?“ Neexistuje nikdo, naprosto nikdo na celém světě, kdo by Vám dokázal poradit. Může Vám sdělit informace, může Vám říct, jak to má, ale on není Vy. Ať už je to lékař nebo třeba babička. Nevěřte tomu, že je někdo chytřejší než Vy. Není. Nezná Vaší situaci, Vás ani Vaše dítě tak dobře, jako je znáte Vy. Mohou Vám pomoci zjistit informace, zapátrat po zdrojích, dokonce Vám třeba udělat imunologický rozbor, ale rozhodnout to musíte Vy. Pokud to rozhodnutí uděláte proto, že to řekl někdo jiný, a nebudete s ním v souladu, nebude to dobře a nebudete s tím nikdy spokojení. Pokud to rozhodnutí uděláte v souladu se sebou, budete s ním spokojení a budete vědět, že jste udělali to nejlepší, co jste mohli.

Pokud tedy hledáte další informace o očkování, můžete se opřít třeba o stránky www.rozalio.cz. Najdete tam rodiče s různými postoji, ty, kteří neočkují, kteří očkují později nebo rozloženě, nebo třeba jen něco. Ale jsou to ti, kteří se k problematice očkování postavili VĚDOMĚ.

Tak hodně štěstí při rozhodování a DŮVĚŘUJTE SVÉ INTUICI.

Jak se zbavit pocitu viny?

“Dítě si ublížilo – je to moje vina!” “Přítel mě opustil – je to moje vina!” “Projekt se nepovedl – je to moje vina!”

Zlobivé dítě neexistuje

Zkušenostmi jsem dospěla k názoru, že zlobivé dítě skutečně neexistuje!

Nebreč, to nebolí

Co dělat s tím, když si dítě ublíží? Jak správně reagovat?

1 komentář u „Očkování – nikdo to za Vás nerozhodne“

Napsat komentář