Adventní kalendář pro společný čas

Family Flow / Blog / Adventní kalendář pro společný čas

dreamstime_m_35804123Adventní kalendář pro společný čas

Když jsem byla malá, adventní kalendář nebyl nic běžného. Byly drahé a mělo ho jenom pár dětí. Pamatuji si, jak se mi zdálo vzrušující každý den otevřít a objevit něco nového. Umínila jsem si tenkrát, že až budu velká, svým dětem adventní kalendář rozhodně dopřeji.

Jenže roky běžely a já jsem se už před prvním dítětem začala zajímat o zdravou stravu a po narození miminka ještě víc. Najednou se mi zdálo zbytečné cpát do dítěte 24 kousků čokolády pochybné kvality jenom proto, že je advent. A zároveň jsem si říkala, že kouzlo objevování přece nemusí znamenat to samé jako jíst sladké. Když byla Klárka malá, udělala jsem adventní kalendář z látkových pytlíků a že jí tam dám nějaké dárečky. No jo, jenže upřímně. 24 dárečků, to už je náročné. Musíte vymyslet takové, které se vejdou do pytlíků a upřímně si povězme, které tolik nestojí. Protože i 24x 100,– Kč, to už je docela drahý adventní kalendář. První rok jsem zkoušela figurky zvířátek. Válelo se to všude, moc jí to nebavilo. Nakonec jsem je vyházela. Druhý rok jsem jí koupila držák na tiskátka a do sáčků dávala tiskátka. Různá, samozřejmě. Přesto, když rozbalila desátý, protáhla obličej a řekla otráveně: “Jé, zase tiskátko.” Zase jsem pohořela. Navíc hraček a různých věcí přibývalo a já si uvědomila, že tímhle zase jenom podporuji konzum.

A pak jsem přišla na to pravé. Pověsila jsem jen jeden velký adventní sáček. Vymysela jsem si vílu Ostružinku a skřítka Javoříka a každý den o nich připravila do sáčku jednu pohádku. Vzniklo tak 24 pohádek, ve kterých Ostružinka s Javoříkem provádějí po lese a vysvětlují různé věci. Radost byla neporovnatelná. Každý den se s nadšením sápala po pytlíku, co tam dneska zase bude za pohádku. Prokop její nadšení sdílel. Vloni jsem začala pohádky doplňovat i obrázky k vybarvení, aby si mohli s pohádkou ještě pohrát. A adventní pohádka se pro nás stala symbolem společného zastavení se a uloupnutí si kousku vánoční atmosféry. Stulíme se vždycky k sobě ke krbu, přečteme si pohádku a pak si ji všichni vybarvujeme. Každý den taková “milá chvilka”, to mi připadá vánočnější než všechna vyzdobená nákupní centra.

A teď po vyladění a úpravách můžete můj adventní kalendář použít i Vy. Pohádky o víle a skřítkovi jsem psala já. Ale omalovánky a vystřihovánky pro Vás vyrobila moje dobrá kamarádka Jitka Koldová. Dohromady se z toho stal krásný ebook Pohádky z lesa, kterou můžete používat celý rok a nebo právě jako adventní kalendář. Najdete ji ZDE.

Jak se zbavit pocitu viny?

“Dítě si ublížilo – je to moje vina!” “Přítel mě opustil – je to moje vina!” “Projekt se nepovedl – je to moje vina!”

Zlobivé dítě neexistuje

Zkušenostmi jsem dospěla k názoru, že zlobivé dítě skutečně neexistuje!

Nebreč, to nebolí

Co dělat s tím, když si dítě ublíží? Jak správně reagovat?

Napsat komentář