Menopauza nebo přechod?

Menopauza nebo přechod?

dreamstime_xs_4593225Menopauza znamená pro ženu konec jedné, v životě velmi důležité, etapy. Žena může prožívat různé pocity, které pak úzce souvisí s fyzickými potížemi, například s návaly. Skutečné vnitřní přijetí aktuálního stavu může tyto příznaky výrazně zmírnit. Ačkoliv jsem toto období ještě neprožila, dokážu trochu pochopit, jak se žena v menopauze cítí. Tlak společnosti je totiž obrovský a všechno naznačuje, že je trošku “za zenitem”. V práci, v časopisech, ve filmech, všude je upřednostňována mladší generace. Děti se pomalu osamostatňují a již tolik maminku nepotřebují. Zdá se vám to smutné? Není to smutné. Je to jen úhel pohledu.

To důležité je totiž schované hned v první větě tohoto článku. Jedná se sice o konec jedné etapy, ale je to zároveň začátek důležité etapy další. Čeština je krásná řeč a sama o sobě skrývá tuto informaci. Zatím co pro velkou část světové populace je to prostě menopauza, tedy chybějící menstruace, čeština použivá nádherné slovo přechod. Přechod totiž nesymbolizuje to, že nám něco chybí, symbolizuje cestu někam dál. V terminologii Velkého kruhu života je to přechod do období nazvané Žena moudrá. Je to žena, která správně prožila své předchozí dvě životní etapy a je připravená učit další ženy. Předávat jim svou moudrost a stát se jejich průvodkyní životem. Je to ta, za kterou chodí děti poslouchat příběhy, ze kterých si berou poučení do života. Je to ta,  která má pokoru přijímat život takový, jaký je, bez pocitu vlastního utrpení. Je to ta, která má trpělivost naslouchat těm, kteří to potřebují a ví, že nemůže udělovat rady, pokud o ně nikdo nežádal. Je to ta, která má hodně síly, ale také dost moudrosti, aby s ní nikam nikoho netlačila. Je to ta, která neustále rozdává lásku, ale nikdy ne na úkor sebe. Je to ta, která má vždycky náruč plnou přijetí pro všechny, kteří po něm touží.

Taková skutečná “babička” všech. To není žena “za zenitem”, to je žena velmi potřebná. Každá taková žena je skutečným přínosem pro celou naší civilizaci, protože dokáže předat něco velmi důležitého novým dětem a novým rodičům. Svou moudrost, podporu a lásku. Proto jsem velmi vděčná za každou takovou ženu.

Jsem přesvědčená, že to je ve schopnostech každé ženy. Ale aby do této fáze došla, je třeba nepodlehnout právě tomu tlaku společnosti a nesnažit se lpět na věčném mládí. Postavit se čelem svému věku a svému přechodu. Pokud to nejde a bolí to, možná je v naší minulosti nějaké zranění duše, které nám brání se posunout dál. Až po vyléčení těchto zranění se z ženy po menopauze stane skutečná Žena moudrá.

Přijměte proto pozvání na druhý díl semináře Velký kruh života. Tam budeme řešit právě téma přechod. Není vhodné pro ženy, pro něž toto téma ještě leží v budoucnosti, pokud se neúčastnily prvního dílu.

Napsat komentář