Jak se pozná dobrý rodič

Jak se pozná dobrý rodič

_DSC2369Čtete moje články, ebooky, sledujete moje semináře. Díky Vám za to. Čas od času se ozve někdo, kdo má pocit, že jsem ta nejlepší mám na světě a že mi nesahá ani po kotníky. Zkrátka vzbudím pocit, že jsem dokonalost sama. Ale já NEJSEM DOKONALÁ.

Teda jo, jsem ta nejlepší máma na světě. Pro moje děti. A každý z Vás je ten nejlepší rodič zase pro ty svoje. Ujišťuji Vás, že k dokonalosti mám opravdu daleko. Už jenom proto, že si každý dokonalost představuje nějak jinak. Už z toho důvodu je snaha o to být dokonalým rodičem nesmysl. Jestli máte pocit, že moje dokonalost spočívá v tom, že mám nekonečnou trpělivost a nikdy na své děti nezvýším hlas, tak to není pravda. Jestli budím dojem, že vždy dokáži na sto procent uspokojit všechny potřeby všech okolo sebe, tak to není pravda. Jestli to vypadá, že dokážu s úsměvem a bez mrknutí oka naslouchat a odpovídat třem dětským hlasům naráz volajícím o mou pozornost, tak to není pravda. A jestli máte pocit, že já nikdy nejsem unavená a naštvaná, tak to taky není pravda. Víte proč? Já jsem totiž úplně obyčejná ženská. Stejná jako Vy. Taky mám svoje nahoře a dole, jak Vy, zkrátka jako každý.

Přesto si myslím, že jsem dobrý rodič. A myslím si to i o Vás. Protože pokud čtete můj blog, něco to o Vás vypovídá. Vypovídá to o tom, že o věcech přemýšlíte a snažíte se k nim přistupovat vědomě. Vypovídá to o tom, že si uvědomujete, že je ještě se co učit. Vypovídá to o tom, že nasloucháte tomu, že to může být všechno jinak. Že život může jít a plynout a nemusí se bojovat. A to i s dětmi.

Ebook Šťastné dítě, spokojený rodič

Dobrým rodičem podle mě totiž není ten, který dokáže dát svému dítěti všechno, na co si pomyslí. Není to ten, který se obětuje a když jeho dítě řekne: “Postav se na hlavu a odrážej se ušima”, tak se to prostě naučí. (Pokud sám nechce, pochopitelně.) Dobrým rodičem není ten, který nikdy nezvýší hlas. Dobrým rodičem není podle mě ani ten, který má nejvíc vyleštěno, navařeno, nažehleno, i kdyby u toho měl vypustit duši.

Dobrým rodičem je podle mě totiž ten, který vychází svým dětem vstříc a naslouchá jim. A když jim nemůže dát, co chtějí, vysvětlí jim to a přijme je i s jejich pláčem. Je to ten, který se snaží pochopit bezmoc, která vede k dětskému vzteku. A snaží se s tím pracovat. Dobrý rodič je ten, který chápe, že emoce jsou nutné k životu a je potřeba je vyplavit, ne potlačit. Je to ten, který když zakřičí, tak si potom dokáže uvědomit, co se v něm odehrálo a pak to vysvětlit svým dětem. Ten, který se dokáže omluvit, když ví, že se zachoval nesprávně. Dobrý rodič je také ten, který se dokáže s dítětem smát a odhodit svou masku dospělého. Je to ten, který si ze sebe umí udělat legraci a nebere se moc vážně. Ten který ví, že dětský smích je víc než vyleštěné skleničky.

Když tohle všechno shrnu… Dobrý rodič je ten, který své dítě miluje a přijímá za všech okolností. Musí si být zároveň ale vědom sebe a svých potřeb. Protože děti se učí žít náš život. A já chci své děti naučit, aby pro sebe byly důležité.

Ušla jsem dlouho cestu plnou kotrmelců. Nadělala jsem v životě hodně chyb a hodně jsem se z nich poučila. Hodně jsem se změnila, zklidnila jsem se. Kdysi jsem byla jako čertík z krabičky, vyletět, vyřvat se a hotovo. Ale každý dětský pohled, každá nemoc, každý rozhovor, mě posunuly. Tyhle svoje poučení píšu pro Vás, třeba Vám zkrátí kousek cestu. Pokud se Vám tahle cesta “vědomého” rodičovství líbí, pojďte chvíli se mnou. Tak dlouho, dokud Vám bude něco přinášet. A až zjistíte, že chcete jít jinudy, rozloučíme se a půjdete hledat tu svoji.

S láskou pro všechny dobré rodiče

Petra

Ebook Šťastné dítě, spokojený rodič

One thought on “Jak se pozná dobrý rodič

Napsat komentář