Jak promeškat dětství

Pixmac000001727684Jak promeškat dětství

 • Sdílením svých vlastních bolestných poznatků, když přijde na roztěkanost moderního věku, jsem získala nečekaný vhled. Za 18 měsíců existence tohoto blogu jsem každý jeden den byla zasvěcená do nového přiznání o roztěkanosti.Až doteď jsem netušila, co dělat s tou neobvyklou sbírkou bolestivých přiznání z nadměrně propojené společnosti. Ale dnes, v momentu prozření, jsem na to přišla. Žena s 35-letou zkušeností z mateřské školy mi k tomu dala klíč. Přišel v podobě emailu do mé schránky po tom, co si ta znepokojená žena přečetla můj článek „Děti promluvily“, který obsahoval srdceryvné pozorování od samotných dětí o nadměrném používání mobilů jejich rodiči.Jakmile jsem si přečetla první větu emailu oné ženy, pochopila jsem, že tato zpráva je jiná než všechny, co jsem dosud dostala. S každým slovem mi naskakovala husí kůže, protože se strefovalo přímo do mého terče.Vzpomínám si na časy, kdy když jste byli venku se svými dětmi, byli jste opravdu s nimi. Zapojovali jste se do oboustranného dialogu, i když byl ještě neverbální. Říkali jste:“Podívej, autobus, pejsek, atd.“ Teď vás vidím s mobilem, jak houpete své dítě na houpačce zatímco se věnujete svému přístroji. Myslíte si, že s nimi trávíte čas, ale nejste opravdu přítomni. Když vás vidím, jak vyzvedáváte své dítě ve školce, zatímco telefonujete, trhá mi to srdce. Ony slyší vaše dospělé rozhovory. Co ale opravdu slyší? Jaký vzkaz dostávají? Já nejsem důležité, nejsem důležité.“

  Ve 100 slovech tato žena, která se od roku 1977 stará o děti, popsala znepokojivý návod…Jak propást dětství.

  A protože jsem majitelkou stovek přiznání o roztěkanosti, včetně příběhů z mého předchozího velmi roztěkaného života, měla jsem všechny zničující ingredience.

  Všechno, co potřebujete, je jedno dítě a jeden telefon a tento tragický recept může být váš.

  Jak propást dětství

  *Nechte svůj telefon zapnutý celý den. Nechte jeho zvonění, pípání, bzučení přerušovat dítě v půli věty, vždycky upřednostněte toho, kdo vám právě volá.

  *Noste svůj telefon pořád u sebe natolik, že když ho náhodou necháte v jiném pokoji, dítě za vámi přiběhne hrdě držíc telefon v ruce – chovejte se k němu spíše jako k dýchacímu přístroji, než jako ke komunikačnímu zařízení.

  *Rozhodněte se, že hraní hry na mobilu je důležitější než házení míče dítěti. Nebo ještě lépe, křičte na něj, ať vás nechá na pokoji, abyste mohli hrát hru.

  *Vezměte své dítě do zoo a strávte tolik času na telefonu, že vaše dítě bude toužebně koukat na matku, která se věnuje svým dětem a přát si, aby bylo raději s ní.

  *Zatímco čekáte, až vám obsluha přinese jídlo, nebo na začátek filmu, vytáhněte telefon a dívejte se na něj navzdory faktu, že dítě sedí kousek od vás a touží si s vámi povídat.

  *Jděte na sportovní utkání vašeho dítěte a pravidelně zvedejte oči od telefonu, myslete si přitom, že si nevšimne, že se na jeho hru nesoustředíte.

  *Jako první věc ráno zkontrolujte mobil…dokonce ještě předtím, než políbíte, obejmete nebo pozdravíte členy vaší rodiny.

  *Zanedbávejte každodenní rituály, jako ukládání dítěte do postele anebo rozhovor při večeři, protože jste příliš zaneprázdění vašimi online aktivitami.

  *Nezvedejte oči od mobilu když na vás dítě mluví, nebo odpovídejte jenom „hm, hm“ takže si bude myslet, že ho posloucháte.

  *Rozčilujte se na dítě když vás „otravuje“ zatímco se věnujete svému elektronickému zařízení.

  *Vydávejte popuzený povzdech když vás dítě požádá, abyste ho potlačili nebo pohoupali. Nevidí, že nemáte čas?

  *Využívejte dobu jízdy na volání jiným lidem bez ohledu na fakt, že byste mohli mluvit se svým dítětem o tom, jaký mělo den nebo o jeho starostech, obavách či snech.

  *Na červených světlech čtěte email nebo sms. Pak si říkejte, že když budou vaše děti dost staré aby uměly řídit, nebudou si pamatovat, že jste to celý čas dělali.

  *Mějte u ucha mobil když vaše dítě nastupuje nebo vystupuje z auta. Přesvědčte sami sebe, že láskyplné ahoj je vysoce přeceňované.

  Řiďte se tímto návodem a budete mít:

  • promeškané příležitosti na lidské kontakty
  • méně šancí na vytvoření krásných vzpomínek
  • nedostatek propojení s lidmi, kteří jsou pro vás důležití
  • neschopnost opravdu poznat své dítě a neschopnost dítěte poznat vás
  • přemáhající lítost

  Když vám přijde tento návod náročný na čtení, když objevíte ve svých očích slzy, poděkuji vám a vaše děti vám rovněž poděkují.

  Není jednoduché přiznat, že roztěkanost moderního věku převzala nezasloužené prvenství nad lidmi, kteří jsou ve vašem životě opravdu důležití. Když jsem si tuto těžkou pravdu přiznala před dvěma lety sama, prožila jsem emocionální zhroucení. Toto zhroucení se však stalo průlomem, který začal cestu, jež mi změnila život.

  Věc je taková: Nemusíte se řídit výše uvedeným návodem. Ano, máme 21.století. Ano, celý svět je online. Ano, komunikace je opravdu důležitá pro vaši práci. Ano, občas musíte být okamžitě dostupní. Ale navzdory všem těmto faktorům nemusíte obětovat dětství svého dítěte. A nemusíte ani obětovat svůj život.

  Můžu vám namísto toho nabídnout tenhle návod?

  Jak zachytit dětství:

  Dívejte se dítěti do očí, když s vámi mluví… Váš nepřerušovaný pohled je pro vaše dítě láskou.

  Najděte si čas být s ním, být s ním doopravdy a věnovat mu vaší plnou pozornost…Dar vaší úplné přítomnousti je pro vaše dítě láskou.

  Držte jej za ruku, pomasírujte mu záda, poslouchejte tlukot jeho srdíčka, pohlaďte mu vlásky…Váš něžný dotek je pro dítě láskou.

  Pozdravte jej a dejte mu najevo, že vám chybělo když s vámi nebylo…Vidět vaši rozzářenou tvář když jej spatříte je láskou pro vaše dítě.

  Hrajte si sím…vaše zapojení se do jeho aktivit je pro vaše dítě láskou.

  Zaveďte pravidlo, že počas jízdy se nerozptylujete…Pozitivní vzor za volantem je láskou (a bezpečností) pro vaše dítě.

  Zaveďte denní rituál bez rozptylování…Důsledné upřednostňování dítěte každý den je láskou pro vaše dítě.

  Soustřeďte se a usmívejte se na vaše dítě z lavice, postranní čáry, nebo z hlediště…Vidět radost na vaší tváři jak jej sledujete je láskou pro vaše dítě.

  Návod „Jak zachytit dětství“ vyžaduje pouze jednu věc: Musíte položit váš mobil. Ať už je to na deset minut, dvě hodiny nebo na celou sobotu, krásné lidské spojení, vytváření vzpomínek a vazby dítě-rodič se můžou objevit vždy, když opustíte svou roztěkanost abyste zachytili to, na čem opravdu záleží.

  Nádherné, život měnící výsledky vaší „hands-free“ činnosti můžou začít dnes…právě teď…ve chvíli kdy položíte telefon.

Autor článku: Rachel Macy Stafford

Zdroj: www.handsfreemama.com

Ráda bych Vás pozvala na živé vysílání o tom, co dělat, když miminko pláče a Vy už nevíte, co s ním. (ZDARMA pochopitelně) Více informací tady.

 

4 thoughts on “Jak promeškat dětství

 1. ingrid says:

  slzy v očiach… krásny článok, je plný pravdy, ktorú si ani nestačí veľa ľudí uvedomiť… snáď pomôže aspoň pár z nich odložiť mobil a ísť sa s deťmi naozaj hrať… Som šťastná, že ráno začína objatím môjho syna, pri lúčení dostanem tisíc pusiniek a sľub čo pekné nás po práci čaká 🙂 ďakujem za článok 🙂

 2. Pingback: Naše Ani | Pearltrees

Napsat komentář