Inspirativní filmy

Inspirativní filmy

Zde je přehled filmů, které mě něčím oslovily, něco důležitého mi daly a které postupně s radostí pouštím svému (teď aktuálně) 11letému dítěti. Otevřeně přiznávám, že je využívám jako protipól k té straně světa, kterou jí ukazuje pubertální mainstreamová třída a snažím se jí tím dát trošku jiný náhled na svět.

Pokojný bojovník

Klasika, kterou najdete všude, ve všech seznamech inspirativních filmů. 

Reakce: Myslím, že duchovních hlášek bylo moc pro tento věk, bylo to složité, minimálně ne při prvním shlédnutí. Výrazně víc jí zaujala inspirativní strana filmu. Tedy to, že když se zamaká, tak i po úrazu jde zvládnout všechno. Nutno říci, že ale moje dítě miluje gymnastiku. Tím se jí film přiblížil. Jinak by byl možná nezajímavý.

Magická slova: Příběh J.K.Rowlingové

Přiběh o tom, jak vznikal Harry Potter a přes jaké překážky se paní Rowlingová musela dostat. 

Reakce: Nadšení. Chtěla koukat opakovaně i v řádu měsíců.

Jak přicházejí sny

Považuji za něžný film na těžké téma smrti s Robinem Williamsem.

Reakce: Přestřelila jsem patrně. Na 11 let byl nejspíš příliš těžký na strávení. Ale může to být dítě od dítěte. Respektive se líbil, ale dva týdny trvalo než o tom začala mluvit. Umím si představit, že jsou v životě situace, kdy bych ho použila na zpracování tématu. Ale za normálních okolností bych ho asi o pár let odložila. 

Mezi řádky

Film o dětech, které vyrůstají ve válce gangů a každý den zažívají ohrožení života svého i své rodiny. A o učitelce, která do toho přijde a snaží se jim ukázat i jiné hodnoty, to že můžou něco dokázat. Podle skutečnosti.

Reakce: Líbilo moc, přemýšlela o tom, pouštěla několikrát. Myslím, že pochopila, že děti se nemají všude tak dobře.

Summerhill

Summerhill je svobodná internátní škola. Na realitě této školy je postaven příběh dvou problematických dětí, které se do ní dostaly. Objevují, jaké principy mohou ve škole fungovat, jak se lidi mohou dohodnout. Podle skutečné události.

Reakce: Čisté nadšení i s opakovaným spouštěním.

Coco Channel

Příběh slavné návrhářky. 

Reakce: Nadšení. Ovšem nutno podotknout, že mé dítě chce býti návrhářkou. Jinak nevím, zda by jí přišel film tak zajímavý.

Životní šance

Příběh Paula Pottse – kluka/muže, jehož celoživotní vášní byl/je operní zpěv. Aby se však mohl stát zpěvákem, musel překonat až neuvěřitelné množství překážek a “smůly” a především sám sebe a svůj strach. Nakonec se svým zpěvem vyhrál soutěž Británie hledá talent.

Reakce: Nadšení, vyžádala si 3 shlédnutí a s nadšením rozdává tip kamarádkám.

Billy Elliot

Drama o klukovi, kterého tatínek dal na box, ovšem on brzy objevil, že ho mnohem víc přitahuje balet. To se tatínkovi špatně vysvětluje.

Reakce: Nadšení a s nadšením rozdává tip kamarádkám.

Tisíc slov

Eddie Murphy v komedii o tom, že mluvit moc se nevyplácí. Až když musel přestat tolik mluvit, začal víc přemýšlet o tom, co jsou vlastně ta důležitá slova.

Reakce: Moc se líbilo. Je to lehký film, i kdyby hlavní sdělení uniklo, tak je to pořád komedie vhodná i pro děti, takže se prostě bavila.

Lehká jako dech

Český film na téma poruchy příjmu potravy. Obsahuje jak anorexii i bulimii.

Reakce: Pustili jsme už v 10 letech. Hodně nám tenhle film posloužil. Protože jak jsem pochopila, holčičky už ve čtvrté třídě začínají blbnout na téma: “Jsem tlustá”. Tím, že mají přístup k internetu, hledají si různé diety a zkoušejí. Takže bylo potřeba už v té čtvrté třídě začít o tématu mluvit, řešit to. Rozhodně se o tom hodně napřemýšlela i s odstupem doby.

Další zásoba filmů

Tady ještě tipy na filmy, které nějak velmi oslovily mě. Zasáhly mě nějakou pravdou, byly pro mě nějakou motivací nebo mi prostě udělaly dobře po duši. Podotýkám, že nemám ráda kategorie thriller a horor, ty tady nehledejte. Mám tendenci si vybírat spíše pozitivní filmy. Tyto filmy jsem buď ještě neuznala jako vhodné puštění dítěte nebo na ně prostě ještě nedošlo. Každopádně mi připadá škoda je sem nezařadit.

Pán velryb

Příběh maorské holčičky, která by tak ráda nahradila svému dědečkovi vnuka – proroka. Přes opakované odmítání vytrvá a nakonec dědečka přesvědčí, že ona je ta, na kterou čekal, přestože je holka.

Můj odhad: Rozhodně pro 11 let vhodné. I pro toho mladšího (teď 8).

Hlasy andělů

Chlapec, co zatím nezpracoval smrt maminky. Najde si kamarádku – starou paní, které kdysi zemřel syn. Dál už bych pro Silný film, spíše psychologický.

Můj odhad: Pro dítě asi není. Film není nikterak drastický, naopak. Ale nemyslím, že by je bavil. Ale může to být jen tím, že znám své děti. Jiné stejného věku možná bavit může.

Atlas mraků

Skupina stejných lidí v různých příbězích, různých dobách, od minulosti až po apokalyptickou budoucnost. Vše se prolíná, film se snaží ukázat propojenost našeho bytí napříč časem a prostorem.

Můj odhad: Dětem bych zatím nepouštěla. Samotné mi trvalo než jsem se v příbězích zorientovala.

Nádherná zelená

Mimozemšťanka z mnohem vyspělejší civilizace přistane v Paříži a objevuje nedokonalosti naší civilizace. Moc hezký a moudrý film, ale obtížně se mi sledoval. Je mluvený rychlou francouzštinou s českými titulky. Místy jsou nezvládala číst, musela jsem vracet. Rozhodně se u žehlení na to koukat nedá, to bych nestíhala. 🙂

Můj odhad: Pro děti by v pohodě byl, ale není k dispozici česká verze a mé děti francouzsky nemluví a titulky takhle rychle zatím nezvládnou. Jinak by to byla prima komedie na společné sledování.

Ray

Životopisný film o muzikantovi Rayi Charlesovi.

Můj odhad: Film se mi líbil, ale dětem nemám potřebu pouštět, ani bych ho k tomuto věku nevyhodnotila jako vhodný.

Frida

Frida je film, který mě chytá za srdce. Asi jsem si z něj konkrétní “moudro” nevzala, nebo o něm nevím. Ale je to náhled do života ženy, který byl plný bolesti a přesto dokázala vytvořit něco nádherného. Emoce a temperament jak v radosti, tak v bolesti.

Můj odhad: Nemám potřebu pouštět dětem.

Melodie mého srdce

Chlapec bez rodičů, co má hudební geny hned ze dvou stran. A hudba ho dovede až k tomu, že najde své rodiče.

Můj odhad: Bez obav bych nechala dítě koukat se mnou. Ale nemyslím, že kdybych jim to pustila jako přímo jim, že by je to bavilo. Zkoušeli jsme pouštět třeba před dvěma roky a nebavilo. Vyzkouším znovu.

To není všechno. Ani zdaleka. Ještě má ten seznam hodně položek, ale budu je muset rozepsat zase někdy příště.

Napsat komentář