Důvěra a respekt jsou základem všeho

Důvěra a respekt jsou základem všeho

Důvěra a respekt jsou základními stavebními kameny výchovy podle Konceptu kontinua nebo přirozené výchovy nebo jak to mám nazvat. Jsou totiž základem každého vztahu, ať už partnerského, rodinného nebo kamarádského. A dítě z toho nijak nevybočuje.

Ano, jsou to malincí človíčci, které v mnohém potřebují naši pomoc, to ano. Ale každá pomoc musí být vyžádaná. V opačném případě napáchá víc škody než užitku. Představte si, že byste nejedli třeba vajíčka. Víte, proč jste se tak rozhodli a teď to nemíníte měnit. A někdo jiný by usoudil, že Vám musí pomoci, takže by Vám vajíčka neustále nabízel, na různé způsoby, v různých situacích. Pokud by to nepomohlo, tak by Vám je začal tajně přidávat do jídla, tvrdil Vám, že je to sója nebo by určitě vymyslel ještě mnoho dalších kreativních způsobů, jak je do Vás vpravit. Jak byste se v téhle situaci cítili?

Jinými slovy, tenhle člověk by nedůvěřoval Vašemu rozhodnutí a nerespektoval ho. Pravděpodobně by se na Vaší straně také nerozvíjel vztah plný důvěry a respektu vůči němu. Já si tedy takové prostředí pro svůj šťastný život neumím představit, prostě bych v tom nebyla spokojená. Navíc, kdybych v takovém vztahu musela setrvávat den, co den, dlouhá léta.

Zkuste si představit tu stejnou situaci. Pokud byste za tímto člověkem přišli a požádali ho o pomoc. Řekli byste mu, že chcete jíst vajíčka (z jakéhokoliv důvodu), ale že Vám prostě nechutnají a nevíte, jak to překonat. Jak byste v takové situaci snášeli to, že tento člověk Vám je nabízí na různé způsoby a v různých situacích? Když se do téhle situace vcítím já, tak už jsem s tím v pohodě. Protože já ho o to požádala, aby mi pomohl to překonat. On se mi snaží pomoci na základě mé žádosti.

Kouzlo přirozené výchovy je v tom, že takhle je potřeba fungovat už s tím malým miminkem. Pokud si o něco řekne, prostě mu vyhovte, nepřemýšlejte o tom. Pokud se Vám podaří vypnout rozum a zapnout instinkty a intuici, zjistíte, že je to velmi jednoduché. Ale to vypnutí rozumu je ta obtížná část. Za dobu našeho života totiž absorboval mnoho „mouder“ a má zajetých mnoho gramodesek, a teď by do toho rád kafral. 🙂

Komunikace s miminkem probíhá samozřejmě neverbálně. Ale je schopné (a většinou dost důrazně) Vám sdělit, že potřebuje napít, vyčůrat nebo prostě být jen s Vámi. Pokud se Vám povede do téhle komunikace naskočit, zjistíte, že když zareagujete správně a vyhovíte tomu, co Vám miminko říká, zvýší to vaši důvěru v jeho potřeby a můžete je začít respektovat. A s každým dalším kolečkem nabýváte důvěru v sebe, že jste schopni s ním komunikovat a potřeby rozeznat, a zároveň nabýváte důvěru v dítě, že skutečně ví, co chce. V podstatě zjistíte, že respektovat jej můžete jako dospělého člověka, jen forma komunikace je jiná.

A jakmile potom povyroste, už víte, že své potřeby komunikovat umí, jen se je bude učit verbalizovat. Jeho potřeby se samozřejmě mění, ale Vaše důvěra by měla zůstat. To už začíná být náročnější pro náš rozum, protože tam do toho ještě vstupuje velké množství našich strachů, se kterými je potřeba vědomě pracovat.

V každém případě pokud dokážete to, že důvěra a respekt zůstanou i ve Vašem vztahu s batoletem a větším dítětem, může z toho nadále vyrůstat krásný vztah. Nebudete potřebovat mnoho „bezpečnostních prvků“, nebudete se zabývat bojem s dítětem a tím, aby Vás poslouchalo. Budete moci setrvat v příjemné komunikaci a lásce a z celého rodičovství se stane najednou forma pohodového soužití pro Vás pro všechny.

 

To Vám s láskou přeje

 

Petra

Vpravo si můžete zdarma stáhnout 14 bodů k tomu, jak vychovat šťastné dítě a přitom zůstat v pohodě.

V aktuální verzi ebooku Šťastné dítě, spokojený rodič je toho rozepsáno víc. V nové verzi bude ještě víc. A hlavně připomínám, že kdo objedná ebook teď, bude mít v červnu novou verzi úplně zdarma. Takže rovnou teď objednejte ebook ZDE.

Napsat komentář